Vyplatí se koupě nemovitosti v roce 2021? Co když přijde pád?

10. 7. 2021

Nemovitost jako investice v roce 2021

Mám v roce 2021 koupit nemovitost nebo počkat na pád?

Nemovitosti rostou v průměru 3-4% ročně. Za poslední rok vzrostly ceny nemovitostí o 10-30%. Což je šílený růst.

Blíží se závěrečná fáze realitního cyklu?

Akcie mají období mezi propadem a maximy okolo 7-10 let. nemovitosti historicky měli cyklus okolo 18 let viz tabulka. Což je dnes už za touto hranicí. A každý už čeká rok co rok, kdy že to konečně spadne. Naposledy to spadlo v roce 2007. Dnes je rok 2021 tedy 14 let od posledního pádu.

Každý je dnes investor

Jestliže o super investici začne zvažovat i vaše uklízečka je čas se zamyslet zda je to opravdu dobrá investice. Na druhou stranu můj názor je ten. že za 30 let budou nemovitosti opět mnohem výše než dnes.

Hodnota nemovitosti v čase roste

Pokud se podívám na současnou inflaci, zvyšování platů, to kolik stojí máslo rohlíky nebo dřevo, které je dnes 2x dražší než před rokem. Tak předpokládám že bude růst i cena nájmu i cena nemovitostí.

Levné peníze

Dnes banky půjčují s úrokem okolo 2% inflace je dnes okolo 3%. Tedy pořád se z tohoto hlediska vyplatí si peníze půjčit než je nechat na běžném účtu to je čistá matematika.

Média píšou zprávy, nemovitosti rostou, jak jsou drahé. Politici mají plány snížit dluh státu, ale nikdo nepovídá jak to udělá, protože kdyby zdanil nemovitosti tak by přišel o spoustu hlasů.

Přijde zlevnění?

Je skoro jisté že v nějakém čase dojde k recesi a tedy zlevnění nemovitostí. Předpokládám že příjde. Ovšem nevím kdy. Roky letí. A výhoda hypotéky je ta, že peníze jsou levné právě tehdy když je hypotéka na 30 a více let.

Hypotéky do 70 let

Dnes jsou obvyklé hypotéky do maximálně 70 let. Tedy komu je 30 let a méně může klidně pár let ještě počkat. Komu je už kolem 40 let a bude čekat třeba dalších 5 let tak se mu zkrátí splatnost a tedy i zvýší splátka hypotéky.

Koupím dnes

Pokud koupím dnes v roce 2021 byt s cenou 3 000 000 Kč. Za 5 let mi nájemník dejme tomu zaplatí každý měsíc 10 000 Kč. Což za 5 let je 600 tis Kč. To je přibližně zisk. Tedy za 5 let budu mít splacenou hypotéku asi 450 tis. Kč jelikož odečtu ještě úroky, fond oprav. To je můj majetek.

Koupím za 5 let s 20% korekcí cen

Pokud se rozhodnu koupit až v roce 2026 a ceny spadnou o 20% budu kupovat byt za 2 400 000 Kč. Tedy je to výhodnější a musel jsem trefit „dno“

Ale pokud koupím za 5 let jen s 10% korekcí. Tak ten byt bude stát 2 700 000 Kč. Tedy je to horší možnost než koupit ho dnes. Jelikož mi za těch 5 let kdy ho mezitím budu pronajímat vydělá 450 tis Kč. Kdežto s 10% korekcí ušetřím jen 300 tis. Kč.

Čekat?

Proto já pokud přijde nějaká zajímavá nabídka já čekat nebudu, nebudu tady na světe věčně a čekat na korekci a snažit se trefit dno je otázka štěstí. Roky mi běží a můj cíl je koupit toho co nejvíce než mi bude 40 let, pak se možnosti snižují a splátky zkracují a tedy zvyšují.

Autor: Ing. Tomáš Franěk

Absolvent Vysoké školy Báňské Ostrava. Věnuje se financím, investicím a nemovistotem. Vlastní několik nemovitostí. Pracuje v Praze.

Ve volnu se věnuje tréningu osobního štěstí a životní vize.

Související články

Proč jsem nekoupil 1 byt v Praze, ale v Ostravě 3 byty?

Proč jsem nekoupil 1 byt v Praze, ale v Ostravě 3 byty?

V procesu hledání nemovitostí jsem zvažoval kde budu investovat. Jelikož bydlím v Praze a líbí se mi tady, ale žil jsem do 30 let v Ostravě měl jsem dilema kde koupit nemovitost. Praha vs Ostrava - kde to má smysl? Proč kupovat v Praze? Bydlím tu rád, každý mladý tady...

Jak jsem kupoval byty a mé chyby

Jak jsem kupoval byty a mé chyby

Jak jsem kupoval byty a mé chyby Od roku 2018 jsem se zajímal o to jak investovat, studoval jsem, chodil na placené přednášky. Chodil na prohlídky. Rok utekl jako voda a nic se nestalo. V roce 2019 jsem se rozhodl, že není na co čekat a podepsal hypotéku dopředu na...

Share This