Koupit dnes Nemovitost jako Investici?

10. 7. 2021

Nemovitost jako investice

Jsem mladý. Nevím kde se usadím. Přesto jsem koupil nemovitost jako investici, proč?

Pokud budu žít v nájmu dalších 5 let, tak budu platit nájem který je nenávratně pryč.

Pokud budu platit hypotéku pro sebe je to fajn, jelikož je to jak říkám já, spoření na důchod.

Mohu, ale stále bydlet jinde než mám nemovitost a tu pronajímat. Nejnáročnější proces je ta koupě. Najití nájemníka případné opravy jsou věcí která se řeší v průměru 1x za rok z mé zkušenosti.

Za mě ideální možnost pro ty, kteří neví kde budou bydlet koupit investiční nemovitost.

Nejsnáze to vysvětlí tabulka, kde počítám s tím, že budu platit nižší nájem než bych splácel hypotéku. A jde tam uvedeno i kolik zaplatím za rok a za 5 let.


měsíční platbaZa rokza 5 let
Nájem10 000 Kč120 000 Kč600 000 Kč
Splátka Hypotéky11 000 Kč132 000 Kč660 000 Kč

Další tabulka ukazuje jak se posune můj majetek za 5 let pokud nebude růst v čase.

Majetek za 5 letFinanční MajetekNemovitý majetek
Nájem-600 000 Kč0 Kč
Splátka Hypotéky-660 000 Kč450 000 Kč

Situace z tohoto příkladu je tedy taková že člověk bydlící v nájmu sice ušetří každý měsíc 1000 Kč oproti hypotéce, ale nevybuduje žádný majetek. Na druhou stranu člověk platící hypotéku ať už pro sebe nebo jako investici bude mít za 5 let majetek v hodnotě 660 000 Kč který může prodat, část zastavit atd. Prostě s tím se dá pracovat.

Všímavější si všimli, že nemovitý majetek není stejný jako splátka hypotéky za celých těch 5 let. Je to tím že bance platím úroky. Díky nájemci tedy teoreticky za 5 let budu mít majetek v nemovitosti v hodnotě 450 000 Kč.

Kdysi jsem se vyhýbal koupi nemovitosti. Neměl jsem pravidelné příjmy, nechtěl jsem zůstat v zaměstnání jelikož jsem byl po vysoké a různě cestoval po ČR. V práci zůstal od 3 měsíců po rok. A přitom jsem mohl mít nemovitost. Zbytečně jsem toto rozhodnutí odkládal.

Kolik Peněz je třeba na nákup nemovitosti?

Na nákup nemovitosti dnes člověk nepotřebuje moc peněz, je nicméně dobré mít rezervační zálohu pro prodávajícího a pár tisíc na poplatky na katastru a na odhady. Je dobré mít také 10-20% s ceny nemovitosti v hotovosti, ale nemusí tomu tak být viz níže.

Vláda zrušila daň z nabytí nemovitosti, která byla 4%. Tedy neplatíme ani daň z nabytí dnes.

Jak se připravit?

Pro nákup nemovitosti je nejvhodnější zajistit svou nemovitostí nebo nemovitostí z rodiny, případně nemovitostí kamaráda. (nemusí být ani splacena hypotéka, ale je to snažší). Pro řešení jak to celé naplánovat mě kontaktujte.

Autor: Ing. Tomáš Franěk

Absolvent Vysoké školy Báňské Ostrava. Věnuje se financím, investicím a nemovistotem. Vlastní několik nemovitostí. Pracuje v Praze.

Ve volnu se věnuje tréningu osobního štěstí a životní vize.

Související články

Proč jsem nekoupil 1 byt v Praze, ale v Ostravě 3 byty?

Proč jsem nekoupil 1 byt v Praze, ale v Ostravě 3 byty?

V procesu hledání nemovitostí jsem zvažoval kde budu investovat. Jelikož bydlím v Praze a líbí se mi tady, ale žil jsem do 30 let v Ostravě měl jsem dilema kde koupit nemovitost. Praha vs Ostrava - kde to má smysl? Proč kupovat v Praze? Bydlím tu rád, každý mladý tady...

Jak jsem kupoval byty a mé chyby

Jak jsem kupoval byty a mé chyby

Jak jsem kupoval byty a mé chyby Od roku 2018 jsem se zajímal o to jak investovat, studoval jsem, chodil na placené přednášky. Chodil na prohlídky. Rok utekl jako voda a nic se nestalo. V roce 2019 jsem se rozhodl, že není na co čekat a podepsal hypotéku dopředu na...

Share This